MainRegistrationLogin Me tenova.tk një hap më afër TENOVËS...
E Shtunë, 20-April-2019, 19:42
Login form
Site menu

FACEBOOK

Administrator

WEB

RADIO

Komentet tuaja !
500

Statistika


Shkruar nga: Administrator
Lajmet e fundit nga Interneti.
Windows Live Messenger me version te ri

Windows Live Messenger, për disa i njohur si MSN Messenger ka ndryshuar emrin si pjesë e tentimit të Microsoftit t’i ofrohet komunitetit online. Aplikacioni më i popullarizuar, veçanërisht në Kosovë, për komunikim të çastit ka arritur në versionin final - 9.

Zyrtarizohet marreveshja midis "Yahoo" e "Microsoft"

Katër muaj pas marrëveshjes paraprake, "Yahoo” e "Microsoft” më në fund kanë arritur zyrtarisht të bien dakord rreth integrimit të makinës së kërkimit të Microsoft në faqet e kompanisë Yahoo.

Google perfshin te dhena ne kohe reale ne rezultatet e kerkimeve

lajmeGoogle ka prezantuar të ashtuquajturin rezultatet "uebit në kohë reale” në motorin e tij të kërkimit. Kjo do të thotë se Google do të shfaqë informacione nga organizatat e lajmeve, ditarët elektronikë dhe platformat, si Twitter, menjëherë sapo ato të publikohen.

S'ka lidhje mes celulareve dhe kancerit ne tru, sipas nje studimi 30 vjecar

lajmeNjë studim shumë i gjatë, prej 30 viteve, që ka marrë në shqyrtim gati gjithë popullsinë skandinave tregon se s’ka asnjë lidhje të dukshme ndërmjet përdorimit të celularëve dhe tumoreve në tru, kjo sipas kërkuesve.

Microsoft dhe Yahoo aleance kunder Google

Microsoft dhe Yahoo kanë nënshkruar planin e tyre për t’u bashkuar kundër Google në tregun e kërkimit fitimprurës të Internetit. Hapi i deklaruar vulos kushtet e marrëveshjes paraprake të deklaruar në fund të korrikut.

Zuckerberg paralajmeron risi: Mbrojtje me e mire e privatesise ne Facebook

lajmeRrjeti shoqëror i Internetit, Facebook njoftoi se ka regjistruar 350 milionë përdorues dhe njoftoi për mbrojtje më të mirë të të dhënave nga jeta private e përdoruesve.

Superkompjuteri me i mencur se macja

Në konferencën për superkompjuteristikë SC09, hulumtuesit e IBM-së prezentuan hulumtimet e veta në fushën e kompjuterikës kognitive dhe simulatorin e tyre masiv paralel të funksioneve të trurit, C2
Yahoo, do te "flase" edhe arabisht

lajmeMotori i kërkimit Yahoo po përgatitet të zbresë në Egjipt dhe në Lindjen e Mesme dhe duke filluar nga viti i ardhshëm do të "flasë” edhe në arabisht.

Microsoft Windows 7 "bazuar ne Mac OS X"

lajmeNjë nga ekzekutivët e vjetër të Microsoft tha se sistemi i ri i shfrytëzimit, Windows 7, ishte bazuar në sistemin e shfrytëzimit të rivalit Apple, OS X. Simon Aldous, menaxher i një grupi partner me kompaninë e programimit, i tha revistës së shitjes së kompjuterëve PCR:

iPhone 3.x firmware edhe ne gjuhen shqipe

iphoneDy studentë nga Kumanova, Lulzim Fazlija dhe Suejb Memeti, pas suksesit të pakos së gjuhës shqipe për celularët tashmë mjaft të njohur dhe shumë të përfolur IPhone, kanë përgatitur versionin shqip edhe për iphone 3.x firmware.

Zvicra hedh ne gjyq Google

Gjiganti i kërkimit ueb Google përballet me një çështje gjyqësore për shkak të shqetësimeve të privatësisë për shërbimin e tij Shikimi i Rrugëve (Street View). Aplikacioni lejon një shikim 360 gradë nga niveli i çdo rruge.

AlbTvRadio, nje program i suksesshem multimedial shqiptar

lajmeAlbTvRadio, një program multimedial shqiptar i cili ka zanafillën që nga viti 2004, në fillim filloi me vetëm 4 radio shqip por pas kërkesave të përdoruesve, ky program u modifikua vazhdimisht.

10 keshilla te tmerrshme per jetegjatesi me te madhe te baterive

Në ditë te sotme gati gjithçka vjen me bateri të rikarikueshme, por e keni imagjinuar sa e komplikuar bëhet për të mbajtur gjatë baterinë? Më poshtë janë 10 këshillë nga ekspertët për t’ju mbajtur me karikim:

Leshohet Mozilla Firefox 3.5.5

Në versionin e ri të Firefoxit janë rregulluar disa probleme që lidhen me stabilitetin të cilat ishin shfaqur pas paraqitjes së versionit 3.5.4.

Lullabelly (Ninabeli) brez muzikor per t'i argetuar femijet ende pa lindur

Doni t’i mërzisni fëmijët me shijet tuaja "antike” muzikore ende pa i lindur? Tani mundeni. Brezi muzikor Lullabelly, shirit i madh me një boks të inkorporuar ka ardhur t’ju ndihmojë.

Kompjuter per te zbuluar misterin e vrimave te zeza te Univers

Astronomët kanë bërë një hap gjigand për të zbuluar misterin e vrimave të zeza të Universit pasi aktualisht nuk dihet ende 90 % e materies dhe energjisë që e përbën.

C'ndodh me profilet ne Facebook pasi te keni vdekur?

Profilet në "Facebook” të përdoruesve që kanë ndërruar jetë nuk do të fshihen dhe modifikohen, por do të mbeten në formë përkujtimore në brendësi të komunitetit të rrjetit social.

Samsung HD TV vetem 3mm i trashe

Samsung ka prezantuar televizorin më të hollë që është prodhuar ndonjëherë. Modeli i ri 40- inç Led Backlit HD TV është vetëm 3 mm i trashë, aq sa modeli që publikoi Sony Xel-1 OLED TV.

Vjen procesori me 100 berthama

Harrojini procesorët dual-core (dy bërthamësh) dhe quad-core (katër bërthamësh)...

Google futet edhe ne sektorin e muzikes

Google së shpejti pritet të futet edhe në sektorin e muzikës. Sipas lajmeve në blogjet e njohura amerikane, Google tashmë ka përfunduar edhe përgatitjet teknike për këtë shërbim.

Aprovohet karikuesi universal i telefonit

Një karikues i ri telefoni që do të punojë me çdo receptor telefonik është aprovuar nga Sindikata Ndërkombëtare e Telekomunikacionit (ITU).

  Copyright TENOVA © 2019 Web created & hosted by Administrator ZUTI